Od 2018 roku działania European Foundation for Cooperation and Science z siedzibą w Krakowie ukierunkowane są na promowanie nauki i współpracy wśród dzieci, młodzieży, studentów oraz młodych naukowców. W ostatnich latach Fundacja EFCAS zorganizowała liczne warsztaty naukowe, a także współorganizowała krajowe oraz międzynarodowe konferencje naukowe, w których udział wzięło kilkaset osób. W najbliższej przyszłości Zarząd oraz Rada Naukowa wraz z pozostałymi osobami tworzącymi Fundację będą dążyli do realizacji następujących celów:
działania na rzecz rozwoju nauki,
działalności wspierającej rozwój gospodarczy, w tym
rozwój przedsiębiorczości,
działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania
kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
działalności w zakresie pomocy społecznej i charytatywnej.
działalności kulturowej, sportowej oraz edukacyjnej mającej na
celu rozwój potencjału społeczeństwa i jego
integrację,
działalności upowszechniającej ochronę wolności i praw człowieka
oraz swobód obywatelskich, a także rozwój
demokracji i społeczeństwa obywatelskiego,
działalności wspierającej rozwój dzieci i młodzieży.
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji (2020) oraz geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna (2025). Adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W swoich badania łączy politykę bezpieczeństwa Węgier, geopolitykę oraz problematykę mniejszości narodowych. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, prelegent oraz współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Członek Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego oraz Magyar Politikatudományi Társaság.
artur.jach-chrzaszcz@efcas.orgDoktor nauk społecznych i wykładowca akademicki w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Autor publikacji naukowych, uczestnik organizator licznych konferencji krajowych i międzynarodowych. W swoich badaniach skupia się wokół strategicznych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa i niemilitarnych aspektach bezpieczeństwa. Od lat związany jest również z branżą finansową i nieruchomościową czego efektem są liczne nagrody oraz prężnie działający biznes.
jaroslaw.indyk@efcas.orgPrawnik specjalizujący się w prawie sportowym, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zasiada w Komisji Dialogu Społecznego Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA), Komisji ds. piłkarstwa profesjonalnego Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz jest przewodniczącym Komisji Regulaminowo-Prawnej Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Uczestnik pierwszej polskiej edycji programu szkoleniowego „UEFA Certificate in Football Management".
Doktor habilitowany w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, doktor nauk o polityce, adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (UKEN). W swoich badania łączy zagadnienia militarne, przede wszystkim strategiczne, z problematyką stosunków międzynarodowych. Obszarami szczególnego zainteresowania są militaryzacja przestrzeni kosmicznej oraz strategiczne uwarunkowania związane z bronią nuklearną. Koordynator sieci badawczej Deterrence and Assurance Academic Alliance przy Dowództwie Strategicznym Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych (USSTRATCOM). Ekspert w zakresie techniki wojskowej: koordynator współpracy UKEN z Zakładami Mechanicznymi „Tarnów", stały współpracownik czasopisma „Okręty Wojenne". Uczestnik staży naukowych w USA, Ukrainie i na Słowacji.
rafal.kopec@efcas.orgDoktor habilitowany w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, doktor nauk o polityce, adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Jego zainteresowania naukowe obejmują geopolitykę, etniczność, problemy tożsamościowe Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu oraz terroryzm. Analityk współpracujący z Deterrence and Assurance Academic Alliance w US STRATCOM, członek British International Studies Association.
przemyslaw.mazur@efcas.orgDoktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zainteresowania naukowe obejmują problematykę analiz przestrzennych w obszarze bezpieczeństwa (przestępstw i wykroczeń oraz danych z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa), a także zagadnienia poczucia bezpieczeństwa i lęku przed przestępczością. Od 2018 roku współpracuje Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa; w roku 2021 była liderem obszaru „Diagnoza" w ramach Programu poprawy bezpieczeństwa dla miasta Krakowa „Bezpieczny Kraków". Prowadzi również badania w ramach tzw. GIS-u historycznego. Była kierownikiem grantu otrzymanego z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w programie „DIALOG" na lata 2018-2022 pt.: „GIS w historii. Możliwości wykorzystania i popularyzacji współczesnych narzędzi geoinformatycznych w naukach humanistycznych na przykładzie czynu zbrojnego cichociemnych".
agnieszka.polonczyk-sudol@efcas.orgDoktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Zastępca Dyrektora ds. Kształcenia w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki UKEN w Krakowie. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, uczestnik i organizator wielu konferencji naukowych o ogólnopolskim i międzynarodowym zasięgu. Zainteresowania badawcze: bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo ideologiczne, bezpieczeństwo w szkole, strategia bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, nauka o państwie i polityce, doktryny i ideologie współczesnego świata, relacje na linii Kościół – naród – państwo, współczesne konflikty społeczne, zagrożenia związane z rozwojem radykalizmu i ekstremizmu, współczesne ruchy społeczne i partie polityczne. Członek Stowarzyszenia Ruch Wspólnot Obronnych, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych (oddział w Krakowie) oraz Polskiego Czerwonego Krzyża – Honorowy Dawca Krwi.
pawel.lubinski@efcas.orgDoktor nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce ze specjalnością polityka bezpieczeństwa. Politolog i administratywista. Adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zainteresowania naukowe obejmują cyberbezpieczeństwo, współczesne koncepcje bezpieczeństwa, bezpieczeństwo informacyjne oraz bezpieczeństwo polityczne. Autorka monografii naukowej „Zagrożenia dla bezpieczeństwa informacyjnego państwa u progu XXI wieku" (2016), a także współautorka i redaktorka monografii oraz artykułów naukowych na temat współczesnych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego i narodowego.
agnieszka.warchol@efcas.orgDoktor nauk o bezpieczeństwie, politolog. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Adiunkt w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, a następnie w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Autor wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Związany również z samorządem terytorialnym. W latach 2018-2024 Radny Rady Miejskiej w Strzyżowie, od 2024 roku Radny Rady Powiatu Strzyżowskiego.
tomasz.wojtowicz@efcas.orgDoktor nauk humanistycznych w dyscyplinie bibliologia i informatologia. Adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Absolwentka kierunku „informacja naukowa i bibliotekoznawstwo" na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wśród jej zainteresowań naukowych znajdują się bezpieczeństwo informacji i ochrona prywatności w Internecie, manipulacja informacją, kompetencje informacyjne i cyfrowe oraz cyberzagrożenia z perspektywy użytkownika Internetu.
paulina.motylinska@efcas.orgPracownik Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie Instytutu Bezpieczeństwa i Informatyki, Katedra Bezpieczeństwa Narodowego. Ukończył studia w Akademii Pedagogicznej w Krakowie w zakresie wychowania obronnego i wychowania fizycznego oraz zarządzania kryzysowego w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Członek Komisji Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, Organizacji Proobronnej ObronaNarodowa.pl, European Foundation for Cooperarion and Science, International Police Association. Członek Rada Instytutu i Rady Dyscypliny. Opiekun Koła Naukowego Nauk o Bezpieczeństwie. Uczestnik kilkunastu Konferencji Międzynarodowych z nauk społecznych. Publikacje naukowe z obszarów: Edukacji dla bezpieczeństwa, Ochrony cywilnej i Zarządzania kryzysowego. Żołnierz Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
lukasz.czekaj@efcas.orgDoktor nauk o polityce, adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Jej zainteresowania naukowe obejmują: zapobieganie lokalnym konfliktom etnicznym i konfliktom międzynarodowym, metody rozwiązywania konfliktów lokalnych i międzynarodowych, demokratyzacja i rozwój państwa po zakończeniu konfliktu, polityczny wymiar stosunków transatlantyckich, rola organizacji międzynarodowych w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa. Realizowała indywidualne projekty badawcze finansowane m.in. ze środków Uniwersytetu Princeton, Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign oraz Roosevelt Institute for American Studies w Middelburgu (Niderlandy), a także grupowe projekty badawcze ufundowane ze środków Uniwersytetu Browna i Programu Funduszy Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Uczestniczka warsztatów naukowych m.in. na Uniwersytecie Stanforda i Uniwersytecie Browna oraz prelegentka na kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego i stosunków międzynarodowych.
paulina.szelag@efcas.orgDoktor nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Absolwent Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie, Wyższej Szkoły Nauk Pedagogicznych w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Członek Stowarzyszenia Ruch Wspólnot Obronnych w Warszawie. Zainteresowania naukowo-badawcze to tematyka z zakresu bezpieczeństwa, psychologii, pedagogiki i profilaktyki.
dariusz.hybs@efcas.orgDoktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji oraz doktor nauk historycznych w zakresie teorii i historii kultury. Stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej dla młodych naukowców w latach 2013– 2014. Pracuje na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na stanowisku Adiunkta w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie i Informatyki. Zainteresowania badawcze: współczesne stosunki polsko-ukraińskie w zakresie kultury, edukacji, nauki i polityki; bezpieczeństwo kulturowe; konflikty na obszarze b. ZSRR oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Współautorka książek: Polskie stronice miasta Krzemieńczuka, Operacja Polska w obwodzie połtawskim w latach 30-tych XX wieku.
zanna.osikowicz@efcas.orgAbsolwentka Wydziału Pedagogicznego Akademii Ignatianum w Krakowie. Realizując studia magisterskie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie łączy edukację z pracą zawodową. Związana z sektorem finansów i bankowości. Oprócz pracy społecznej dużą uwagę przywiązuje nauce i działaniom na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Zainteresowania badawcze to sektor administracji publicznej, finanse i rachunkowość, bankowość elektroniczna oraz polityka monetarna i fiskalna.
karina.ciula@efcas.orgLekarz w trakcie specjalizacji z chirurgii naczyniowej, absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. Wielokrotny uczestnik i referent medycznych konferencji naukowych. Wykładowca oraz asystent naukowy na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.
michal.buczek@efcas.orgAbsolwent wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Zawodowo związany z branża budowlaną. Wykonując pracę dla jednego z liderów branży wentylacji pożarowej specjalizuje się w projektowaniu systemów mających na celu zapewnić bezpieczeństwo ludzi podczas pożaru. Uczestnik wielu szkoleń i konferencji branżowych, a także projektów badawczych związanych z bezpieczeństwem.
lukasz.grzywa@efcas.orgAbsolwentka kierunku stosunki międzynarodowe, która uzyskała tytuł magistra na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W trakcie trwania studiów aktywny członek koła naukowego. Zainteresowanie tematyką zarządzania projektami oraz współpracy międzynarodowej łączy w pracy zawodowej jako koordynator projektów dla jednej z firm z branży paliwowej.
gabriela.gancarz@efcas.orgPrawnik, mediator, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnik kursu organizowanego przez Stowarzyszenie Notariuszy Polskich we współpracy z fundacją Partners Polska. Współpracował także z fundacją Court Watch Polska. Autor unikatowej pracy poświęconej problematyce ubezpieczeń ochrony prawnej w polskich realiach gospodarczo – społecznych.
pawel.musial@efcas.orgAbsolwentka wydziału politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i tym samym uczestniczka studiów doktoranckich w zakresie Nauk o Polityce. Od wielu lat zajmuje się marketingiem i obszarem związanym za działaniami Public Relations. Doświadczenie zawodowe powiększa w firmach działających w sektorze nowych technologii. Prowadzi zajęcia z obszaru marketingu i komunikacji w sieci. Autorka pierwszego w Polsce badania i raportu na temat cyfrowej reklamy zewnętrznej (DOOH). Główne zainteresowania to komunikacja reklamowa, psychologia marketingu i reklam, a także budowa wizerunku marek z wykorzystaniem działań growth hacking.
paulina.sacha@efcas.orgStudentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (MISH) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Redaktorka studenckiego czasopisma naukowego „Artes”, publicystka portalu Magyazyn, poliglotka. Główne zainteresowania naukowe to lingwistyka kulturowa, filozofia języka, antropologia kultury i nauka języków obcych.
zuzanna.wilczynska@efcas.orgPracownik naukowo-dydaktyczny oraz administracyjny w Instytucie Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a także wspólnik w jednej z małych firm branży finansowej. Ukończył z wyróżnieniem wyższe studia magisterskie w zakresie historii, politologii, stosunków międzynarodowych oraz administracji na Uniwersytecie Pedagogicznym Krakowie. Laureat konkursów na najlepszą pracę magisterską obronioną w Instytucie Politologii (2013) oraz Instytucie Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (2017). Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w dyscyplinie nauk o polityce (2019). Współorganizator i pomysłodawca wielu konferencji i seminariów naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Inicjator powstania Centrum Badań nad Bezpieczeństwem i Współpracą Transgraniczną oraz członek jego Rady Programowej. Członek Małopolskiego Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Redaktor statystyczny w międzynarodowym czasopiśmie naukowym "European Journal of Economics and Development". Autor licznych artykułów w monografiach i czasopismach naukowych. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół problematyki historii i ewolucji samorządu terytorialnego, administracji i polityk publicznych, bezpieczeństwa ekologicznego, a także kwestii zarządzania finansowego w sektorze publicznym na poziomie krajowym i międzynarodowym.
pawel.ostachowski@efcas.org